MONETY Z USA

Ćwierćdolarówki 50 State Quarters

W latach 1999 - 2008, dwie amerykańskie mennice (w Denver i Filadelfii), wybijały monety z serii „50 State Quarters”, przedstawiające stany USA. Obie mennice wypuszczały co roku pięć monet, przedstawiających poszczególne stany.

Monety mają nominały 25centów, ważą 5,67g, mają średnicę 24,61 mm i wybite są z miedzioniklu (CuNi).
Nie da się ukryć, że owa seria jest jedną z najbardziej udanych pod względem graficznym, gdyż każdy najmniejszy szczegół został dopracowany z największą precyzją i symbolizuje coś, z czym kojarzony jest dany stan. Żaden z elementów nie znalazł się na monecie przypadkowo! Samo zainteresowanie tą serią przerosło najśmielsze oczekiwania – szacuje  się, że te numizmaty zbiera połowa amerykanów a cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Nie należy zapominać, że te ćwierćdolarówki są monetami obiegowymi ale nie ma większych problemów ze znalezieniem tych monet w stanach menniczych (bez skazy). 

Zanim przejdziemy do omówienia tych monet jako formy inwestycji, należy sobie zadać pytanie, czym różni się moneta przedstawiająca np. stan Pennsylvania wybita w mennicy w Denver od monety przedstawiającej ten sam stan ale wybitej w Filadelfii? Otóż jest jeden mały szczegół, jedne obok wizerunku George’a Washingtona mają malutką literkę D (te wybite w Denver) a inne P (wybite w Philadelphii). To powoduje, że mimo, iż kolekcja liczy 50 monet – mamy ze względu na literki „D” i „P” aż 100 różnych monet. Są kolekcjonerzy, którzy zbierają monety wybite tylko w jednej z mennic oraz są tacy, którzy zbierają monety z obu mennic (dopiero wtedy ma się prawdziwą satysfakcję posiadania wszystkich monet z serii) ale są i tacy, którzy nie zwracają uwagi na symbol mennicy. 

Wartość nominalna wszystkich 100 monet wynosi 25 dolarów amerykańskich. Jednak ich zakup w Polsce wiąże się z większym wydatkiem. Na wszystkie 100 monet będziemy musieli przeznaczyć co najmniej 200zł.
Mimo ogromnej popularności i ładnego wyglądu, nie powinniśmy liczyć na duże zyski, gdyż są to monety o olbrzymich nakładach wynoszących setki milionów sztuk! 

Ciekawostką jest także, że istnieje także kolekcjonerska wersja tych monet, wybita w srebrze. Ich cena powoli ale systematycznie rośnie.



Inne ćwierćdolarówki

Oprócz zwykłych obiegowych ćwierćdolarówek oraz tych należących do serii „50 State Quarters”, w roku 2009 zostały wybite monety poświęcone Dystryktowi Columbia oraz terytorium zależnym USA. Sześć ćwierćdolarówek, o których piszę należy do serii „The District of Columbia and United States Territories Quarter Program”. 

Monety z tej serii mają nakłady sporo niższe od monet z serii „50 State Quarters” dlatego w tym przypadku na przestrzeni kilku lat monety mennicze mogą przynieść małe zyski.

Warto również dodać, że w 2010 roku rozpocznie się emisja kolejnej serii okolicznościowych dwudziestopięciocentówek. Seria ta poświęcona będzie 56 parkom narodowym na terytorium USA. Zakończenie tego programu ma nastąpić w 2021 roku.



Prezydenci USA

Od roku 2007 mennice w Denver i Filadelfii, produkują rocznie cztery monety jednodolarowe – upamiętniające prezydentów USA. Monety te mają średnicę 26,5 mm, ważą 8,1g i wykonane są ze stopu CuNi (88.50 % miedź , 6 % cynk, 3.50 % magnez, 2.00 % nikiel).

Ciekawostką jest fakt, że zamiast tradycyjnego oznaczenia „1 Dollar” pojawił się napis „$1” oraz, że są to pierwsze monety USA od roku 1932, które mają literowany rant! Na monetach jest również znak mennicy „P” (monety wybite w Philadelphii) i „D” (monety wybite w Denver). Warto także wspomnieć, że jedynie Grover Cleveland zostanie upamiętniony na dwóch monetach, ponieważ funkcję prezydenta sprawował dwukrotnie (w latach 1885-1889 i 1893-1897).

Niestety  tak jak w wypadku ćwierćdolarówek monety te przeznaczone są do obiegu, dlatego ich nakłady (patrz nakłady monet) są olbrzymie – np. 122 250 000 szt! Dlatego ciekawą alternatywą są złote monety przedstawiające żony poszczególnych prezydentów. Seria nosi nazwę „Pierwsze Damy” i również została zapoczątkowana w 2007 roku (co roku ukazują się 4 nowe monety). Ze względu na stosunkowo niski nakład (40 000 szt), złoto najwyższej próby (Au 9999) o masie 15,5g, wymiarze 26,49 mm i nominale 10 dolarów oraz ciekawej tematyce, monety te uważane są za rarytas!