WIEDZA W INWESTOWANIU

Gdzie leży Dżibuti? Czy ktoś z Państwa wie, gdzie znajduje się to państwo?

Z doświadczenia wiem, że poprawną odpowiedź na powyższe pytanie zna zaledwie ułamek procenta wszystkich czytających ten blog. Dlaczego, aż tyle osób nie umie wskazać jego położenia na mapie? Przecież wszyscy żyjemy na jednej planecie i wszyscy powinniśmy się orientować w  podziale terytorialnym Ziemi. Tymczasem tylko niewielka ilość osób wie, że jest to państwo w Afryce (większość z nich i tak strzela, bo po raz pierwszy spotkali się z tą nazwą) a tylko nieliczni mogli by powiedzieć, że graniczy z Somalią, Etiopią i Erytreą.

Podobnie jest z pieniędzmi. Każdy z nas posiada pewną ich ilość, każdy z nas nimi operuje a tylko nieliczni wiedzą jak je odpowiednio inwestować!

Wpłacanie oszczędności na lokatę, możemy porównać do pokazania Polski na mapie Europy – nie stanowi to żadnej trudności, gdyż nie wymaga większej wiedzy. Zakładamy lokatę przez internet, wpłacamy środki i po określonym czasie dostajemy pieniądze z niewielkim zyskiem. Żadna filozofia. Dżibuti zaś odzwierciedla znajomość giełdy – bawią się tam tylko nieliczni, ponieważ trzeba zdobyć odpowiednio dużą wiedzę.

Idąc tak dalej możemy się zapytać, do czego porównać Egipt? Otóż Egipt odzwierciedlałby właśnie rynek numizmatyczny. Zdecydowana większość potrafi wskazać to państwo na mapie, lecz wiedza o jego historii, zabytkach czy kulturze wypada już gorzej. Takie są właśnie monety – każdy umie je odróżnić, wybrać ładną czy tanią ale niewiele osób dostrzeże w nich coś specjalnego, coś co może uczynić ją w przyszłości baardzoo droogą!   Niewiele osób wie, co wpływa na cenę monety a spora część społeczeństwa jest zaskoczona taką formą inwestowania. Jak to? Zysk z kolekcji monet? A jednak.